Rakvere ja Tallegg toetavad Admiral Bellingshausenit uuel ekspeditsioonil

20. juuni 2023

Jaanipäeva eel, 21. juunil, stardib Admiral Bellingshausen uuele ekspeditsioonile – seekord on sihiks Loodeväil ehk purjetamine läbi Kanada põhjaosa ääristava Arktika saarestiku Atlandi ookeanist Vaiksesse ookeani. Ekspeditsiooni juhiks on Tiit Pruuli.

Antarktikas juba käinud Eesti mootorpurjekas Admiral Bellingshausen alustab taas pikka ja ajaloolist merereisi. Seekordne retk on eriline – nimelt võib Bellingshausen sellise teoga saada esimeseks Eesti lipu all sõitvaks purjekaks, mis on läbinud karmide tingimuste poolest tuntud Loodeväila Gröönimaast Alaskani. See on ühendustee Atlandi ja Vaikse ookeani vahel, mida otsiti Arktikas sajandeid ja mis on laevatatav vaid mõned kuud aastas.

1903-1906 läbis Roald Amundsen esmakordselt Loodeväila. Sellest ajast on selle läbinud 351 laeva. Aastad on väga erinevad, mõni eriti raskete jääoludega aasta ei lase ühtegi alust läbi, teinekord on neid olnud kümmekond. 2018 aastal alustas Loodeväila läbimist 21 laeva, läbi sai vaid üks. Väidetavalt on kuni Gröönimaani meretee lihtsam, edasi võib minna keerulisemaks. Eelmisel aastal läbis sellesama loodeväila kõigest kaheksa purjekat ja kogu ajaloo jooksul on sealt läbi sõitnud ainult 150 purjelaeva.

Et tublide merekarude jõud ei raugeks, annab HKScan Estonia neile kaasa maitsvat ja toitvat Rakvere ja Talleggi lihakraami. Kvaliteetse kodumaise lihatoodanguga oleme Tiit Pruuli ekspeditsiooni toetanud varemgi. Sel aastal on meremeestele kaasa pakitud pea 340kg lihatooteid – 84kg broileriliha, millest enamus ehk 50kg on eestimaine broileririnnafilee. Lisaks veel 12kg Rakvere pelmeene, 77kg sealiha, 25kg veise antrekooti, peaaegu 100kg hakkliha (jaguneb enam-vähem pooleks Rakvere ja Tallegi vahel), 14kg peekonit (et hommikusöögid oleksid maitsvad). Pakkisime kaasa ka snäkke, salaamit, sinke, veidi grillvorste ja grill-liha.

„Eesti suurima toidu- ja põllumajandusettevõttena on meil suur heameel, et saame taaskord niivõrd ambitsioonikale ekspeditsioonile oma panuse anda. Tiit Pruuli meeskonda on ees ootamas äärmiselt keeruline reis praktiliselt tsivilisatsiooni servale. Isegi kosmoses on käinud rohkem inimesi, kui purjetanud läbi Loodeväila, on Tiit ise öelnud. Mis saab olla parem sel keerulisel teel kui armastatud kodumaine toit? Kodune toit tekitab koduse tunde ka kaugel kodust eemal,“ ütleb Janne Laik-Lõhmus, Rakvere ja Talleggi tootearendus- ja turundusdirektor.

Loe ja uudista lisa Arktika ekspeditsiooni Facebooki lehelt: https://www.facebook.com/Arktika2021