Personaaltreener jagab nippe: Kuidas kiire elutempo kõrvalt tervislikult toituda
Tervislik toitumine on üks hea enesetunde allikatest, aga toidu valmistamine võib mõnikord olla uskumatult ajakulukas. Kiirtoit või poes müüdavad valmistoidud on suurteks ahvatlusteks, aga enesetunne pärast nende söömist ei pruugi olla rahuldust pakkuv.
Personaaltreener ja Talleggi saadik Rauno Rikberg arvab, et inimene ei peaks tooma tervislikku toitumist kiire elutempo ohvriks ja jagab mõningaid nippe, kuidas tema kiiretel aegadel leiab aega figuurisõbraliku toidu valmistamiseks.
Valmista toit terveks nädalaks ette
Ei, see ei tähenda, et peaksid neljapäeval sööma kana, mille tegid valmis pühapäeva õhtul. „Haki nädalavahetusel endale valmis näiteks nädalajagu köögi- ja puuvilju ning pane need kausi või säilituskarpidega külmkappi, et need püsiksid võimalikult kaua värskena. Nii saad kiirelt laduda kokku tervisliku salati või lihtsalt lisada oma toidukorrale köögivilju,“ soovitab Rikberg.
Treeneri sõnul aitab see nipp kaasa ka sellele, et kui tuleb isu midagi näksida, siis sa ei haara krõpsude ja kommide järele, vaid võtad hoopis porgandit või õuna, sest need on juba söömiseks valmis.
Samuti on hea ette keeta suurem kogus kinoad või pruuni riisi, mida saab külmkapis säilitada. Sügavkülma võib panna erinevaid puu- ja ka köögivilju, et kiirelt hommikusmuutisid valmistada.
Kasuta ära toidupoodides pakutavaid kiiresti küpsetatavaid toite
Rikberg soovitab näiteks pannivalmis maitsestatud kodumaiseid kanafileeribasid. Vali endale meelepärane maitse, pane pannile, prae ja ongi valmis. „Kuna tegemist on eestimaise kanaga, siis on see ka väga kvaliteetne ning praegusel ajal on kodumaise toetamine ainult tervitatav. Samuti ei tasu tunda hirmu marinaadis valmistoitude ees, aga kindlasti ei soovita ma neid kinnisilmi osta. Loen ka ise enne toote ostukorvi asetamist võimalikult tihti koostisosade nimekirja,“ ütleb Rikberg.
Koheselt küpsetamisvalmis toodetega on võimalik mitmeid erinevaid roogasid valmistada ning nendega saab katsetada erinevaid retsepte. „Proovi näiteks pastasse, salatisse või pirukasse-pitsale,“ soovitab Rikberg.
Kanna endaga kaasas tervislikke näkse
Nendeks hetkedeks, kui sa ei jõua korralikku söögikorda võtta, aga midagi ometi tahaks näksida, kanna kaasas näiteks pähklite ja kuivatatud puuviljade segu. „Kui tahad midagi soolast, siis miks mitte pakkida karpi kaasa väiksed kanatükid,“ soovitab treener. „Neid võib süüa näiteks koos riisigalettide ja avokaadoga. Üheskoos moodustavad need isegi korralikku eine.“
„Siin tulevad kasuks ka need köögiviljad, mis nädalaks valmis tükeldasid ja mida on nüüd imelihtne karbiga kaasas kanda.“
Hoia oma külmkappi hästi varustatuna
Kas kõlab tuttavalt olukord, kui kõht ja külmkapp on tühjad, aga kuskil kapi- või sahtlinurgas on pakk krõpsu või šokolaadi, mis on sel hetkel parim lohutus. Järgmisena lähed sa endiselt tühja kõhuga poodi ja arvatavasti teed mõned halvad valikud.
„Selle vältimiseks hoia oma külmkapp hästi varustatuna. Eelista värskeid ning täisväärtuslikke toiduaineid, mis ei vii sind halvale teele. Selliselt saad valmistada endale tervisliku söögikorra iga kord kui näljatunne peale tuleb. Samuti ei narri sa ennast ebatervislike ahvatlustega, kui ostad koju üksnes tervislikku toitu,“ lisab Rikberg.
Maitsestamine, maitsestamine ja veel kord maitsestamine
Kuiv kana ja maitsetud spinatilehed ei ole kellegi jaoks eriline elamus. Ka kõige lihtsamatest koostisosadest on võimalik väga huvitavaid maitsekombinatsioone luua, kui kasutad julgelt erinevaid vürtse ja maitsetaimi.
Rikberg soovitab kana maitsestamisel ühel päeval kasutada näiteks paprikamaitseainet, teisel päeval hoopis karrit ja ingverit. Salatikastmeks sega kokku mesi ja tahiini või hoopis oliiviõli, balsamico ja sidrun. Kokkuvõtlikult, lase oma fantaasiatel lennelda.