Lihtne nipp, mis paneb õnnehormooni tootmise täisvõimsusel tööle

Kindlasti oled märganud, et kui tuju on hea, siis oleks justkui ka energiat rohkem – asjad saavad kiiremini ja parema kvaliteediga tehtud.  Kui vajaksid enda ellu rohkem rõõmu, siis Talleggi saadik ja toitumisspetisialist Teele Teder selgitab, kuidas söögil on õnnetunde tekkimisel väga oluline roll mängida.

Hea uudis on see, et suvisel ajal on meie kehas õnnehormooni ehk serotoniini kaks korda rohkem kui talvel, aga ei tasu unustada, et stressirikkal ajal kulub ka hormooni rohkem ja eestlane on ju teada-tuntud muretseja. Kui sul on vaja oma õnnetundele lisa-boosti anda, siis saad selleks kasutada ühte väga lihtsat toitumisalast nippi.

Valgu ehk  aminohapete puudus toidus võib vaimset tervist silmas pidades põhjustada depressiooni, motivatsioonipuudust, võimetust lõdvestuda, halba mälu ja keskendumisraskusi. Aminohapet trüptofaani peetakse tõhusaks antidepressandiks, see aitab organismil  toota närvivahendusainet nimega serotoniin ehk õnnehormoon.  Seda on suudetud tõestada ka mitmete uuringutega. Näiteks ühes, mis viidi läbi Suurbritannias juba üle 20 aasta tagasi kui katsealustel eemaldati toidust trüptofaan, siis juba kaheksa tunni jooksul hakkas enamus neist end depressiivsemalt tundma. Kui nende teadmata trüptofaan toidule uuesti lisati, paranes ka meeleolu.

Trüptofaani leidub valgulises toidus ning tegemist on ühe asendamatu aminohappega, mida meie keha ise ei tooda.  See tähendab, seda tuleb kindlasti saada toidust. Kanaliha aitab hästi õnnehormooni tootmisele kaasa, sest sisaldab trüptofaani. Organism vajab õnnehormooni tootmiseks ka B-grupi vitamiine, mille väga heaks allikaks on samuti just kanaliha.  Selleks, et õnnehormooni oleks kergem toota, soovitatakse enne valgulise toidu söömist võtta kaks kuni kolm ampsu midagi süsivesikurikast – näiteks pool banaani, viil leiba või kasvõi šokolaadi ja siis tarbida toitu, mis sisaldab trüptofaani.

Lisaks tasub veel teada, et õnnehormoonist toodetakse ka unehormooni ehk melatooniini, mis tagab hea une. Ja väljapuhanud inimene on mida? Samuti õnnelik.  Seega vaata, et menüüs oleks piisavalt kvaliteetset valku ning ära pelga paari ampsu magusat.