Martin Küüsmaa

„Äriarenduse töö on tore, sest pidevalt kerkivad üles uued probleemid ja küsimused, mida tuleb lahendada.“

Just nii ütleb Baltikumi äriarenduse ja planeerimise direktor Martin Küüsmaa ja lisab, et samuti pole need kunagi lihtsad, sest kui oleks, oleks keegi teine juba need ära lahendanud. Toiduainetööstusesse sattus vabal ajal väitlemisõpetajana tegutsev Martin muide täiesti juhuslikult. 

Milline on sinu tööalane taust? Kui palju sa ettevõttest enne tööle asumist teadsid?
2023. aasta seisuga olen ettevõttes töötanud peaaegu üheksa aastat. Ametinimetuseks on mul äriarenduse ja planeerimise direktor, lisaks täitsin ajutiselt logistikadirektori kohuseid. Toiduainetööstuses olengi pikemalt töötanud, seda nii tootmise planeerimise, finants- kui ka tarneahela juhtimise alal. Natuke on varasemalt olnud kokkupuudet ka investeerimispanganduse ja mööblitööstusega. See, et emaettevõte tähendab ka Rakveret ja Talleggi või et need on üldse üks ettevõte, oli minu jaoks üllatus. Need brändid ise on muidugi sellised, et Eestis tutvustamist ei vaja, olen ilmselt sünnist saati meie tooteid tarbinud. Ettevõttesse tööle tulemisel sai määravaks asjaolu, et tulevane ülemus jättis intervjuul väga hea mulje.

Kuidas tekkis sinus huvi toiduainetööstuses töötamise vastu, mis on seda mõjutanud?
See, et olen sattunud toiduainetööstusesse, on täiesti juhuslik. Leian, et majanduse ja ärijuhtimise haridusega on mulle paljud uksed lahti ja ei ole väga suurt vahet, mis on ettevõtte tegevusala, seni kuni see moraalipiire ei ületa. 

Mis meenub sulle ajast, mil meil tööd alustasid?
See oli üsna ammu 😊 Ma arvan, et sisseelamine oli pigem kerge, sest otsene juht haaras mind kiirelt erinevatesse projektidesse. Alustasin grupi strateegiaosakonnas projektijuhina. Olen mitu korda ametikohta vahetanud ja nendest kõige keerulisem vast oligi ajutiselt logistikadirektori positsiooni üle võtmine väga lühikese etteteatamisajaga. 

Milline näeb välja sinu igapäevatöö, millised on täpsed tööülesanded?
Äriarenduse alal on minu vastutada peamiselt pikaajaliste projektide juhtimine: mulle meeldib öelda, et minu ülesanne on teha nii, et tänased 10-aastased lapsed ka 10 aasta pärast meie tooteid ostaksid. Planeerimise osas vastutan selle eest, et tooraine ostmine ja tootmine ning müügi planeerimine toimiksid. See oleks võimatu nende osakondade otseste juhtideta.

Mis on sinu töös kõige raskem? Aga kõige huvitavam?
Kõige raskem on ilmselt keeruliste äriprotsesside ja -projektide tuleviku finantstulemusteks teisendamine, sest meie ettevõte on nii suur, et igal otsusel on palju kõrvalmõjusid. Suurte otsuste korrektselt hindamine nõuab palju vaimset pingutust ja samas on ka vastutus suur, sest me ju ei opereeri mitte iseenda, vaid ikka omanike rahaga. Kõige huvitavam mu töös ja äriarenduse valdkonnas on see, et projektid lähevad kogu aeg edasi – puudub rutiin. Samuti see, et pean tegelema probleemidega kogu meie väärtusahela ulatuses: alates söödatootmisest ja loomakasvatusest kuni valmistoodete klientideni viimiseni välja.

Mis on need põhjused miks sulle sinu töö meeldib?
Äriarenduse töö on tore, sest pidevalt kerkivad üles uued probleemid ja küsimused, mida tuleb lahendada. Samuti pole need kunagi lihtsad, sest kui oleks, oleks keegi teine juba need ära lahendanud. Lisaks on positiivne, et meil on rahvusvaheline ettevõte ja fakt, et enamus mu kolleege on meie ettevõttes väga kaua töötanud. Lisaks on ühtaegu nii pinget kui rahulolu pakkuv asjaolu, et toidame suurt osa Eestist ja Lätist. Meie ettevõtte tegevusel on suur ühiskondlik mõju.

Millised on need omadused, mida sul oma töös vaja läheb? 
Äriarenduse ja planeerimise direktoril on vaja suurepärast info töötlemise ja organiseerimise oskust, finantsalaseid teadmisi, loogilist mõtlemist ja kujutlusvõimet. Peab oskama inimestega hästi läbi saada, sest formaalset võimu on vähe. Exceli ja Powerpoindita ei saa ka mitte kuidagi läbi.

Palun kirjelda oma töökeskkonda – kuidas on siin töötada?
Kõige parema töökeskkonna loovad kompetentsed kolleegid – neid mul õnneks jagub. Meie inimesed on kogenud, sõbralikud, vahel ka jäärapäised, aga eks igaüks peabki oma huvide eest väljas olema.

Mida oled ettevõttes töötamisest õppinud, milliseid oskusi omandanud?
Olen õppinud palju Skandinaavia töökultuuri kohta, sest olen siin täitnud mitmeid grupiüleseid rolle. Kindlasti on õnnestunud praktikasse panna haridustee jooksul omandatud oskuseid strateegilist ja operatiivset tasandit ning probleeme kokku viia.

Kui oluline on sinu jaoks arenemis- ja õppimisvõimalus läbi töö? 
Leian, et see on minu jaoks väga oluline, aga kõige rohkem toimub õppimine läbi täidetavate tööülesannete (mida tean mina põllumajandusest… tuleb välja, et tänaseks rohkem, kui oleksin elu sees oodanud) ja kolleegide pealt. Koolis ega kuskil kursustel pole ammu käinud.

Räägime toidust – millised on sinu lemmiktooted meie toodangu seast?
Mulle meeldivad erinevad viimastel aastatel välja tulnud kanatooted, nt fileesteigid ürdivõises marinaadis või kanafriikad juustuga. Rakvere viiner on ajatu väärtusega ja Soomes on tegelikult päris maitsvad Via mikrolaineahjus soojendatavad eined. Rootsis on väga head pasteedid ja Rakvere brändi all müüdavat rõõsa koorega varianti ostan ka Eestis poest pidevalt.

Kuidas õnnestub sul töö ja eralu ühildamine?
Leian, et olen töö ja eraeluliste tegevuste ühendamises üsna osav. Seni, kuni töökoormus on mõistlik, ei ole ka mul keeruline teinekord varem tööle tulla või natuke kauemaks jääda.

Millised on sinu hobid-huvid väljaspool tööd, millega tegeled? 
Tegelen üsna palju väitlemise õpetamisega, seda peamiselt vabatahtlikuna kahes Tallinna keskkoolis. Olen Eesti Väitlusseltsi aktiivne liige ja väitlusturniiridel kohtunik. Lisaks meeldib palju reisida, näiteks on vöö vahel juba kõik Mandri-Euroopa riigid, ja lihtsalt looduses liikuda.

Millistest põhimõtetest oma töös (ja elus üldiselt) lähtud? On sul mõni hea ütlus, tõde, mida järgid?
Inimesed peavad olema ausad ja vastutusvõimelised, siis sujub kõik. Ma usun, et tänases maailmas on kohasem kui kunagi varem ütlus „We are what we protect, what we stand up for“: vabas tõlkes kõlaks see ehk „Meid defineerib see, mida me kaitseme, mille nimel me tegutseme“. Minu jaoks on väärtused olulised ja vigu ning ebaõnnestumisi annan kindlasti andeks, kui tahtlus oli hea.