Andra Kople

Tehnoloog Andra Kople tuli taskuraha teenima ja jäi

Nagu Agu Sihvka oma legendaarses raamatus alustas „Et kõik ausalt ära rääkida…“, tuleb kõigepealt mainida, et Andral täitus septembrikuus 2024 meie juures juba 20 aastat tööstaaži! Nimelt tuli Andra aastal 2000 Talleggi tootmisesse koolivaheajaks taskuraha teenima ja jäi. „Aastal 2000 asus Talleggi tootmine veel Lool ja olin hooajaline tootmistööline, kelle ülesandeks oli toodete maitsestamine, pakendamine ja markeerimine. Seejärel tulin ametlikult pardale juba praktikandina, sest õppisin lihatoodete tehnoloogiat,“ räägib Andra, kes on oma algusaegadel Talleggis ka lihalõikaja ja tooraine kaalujana ametis olnud.

Hunt kriimsilma ametid ja oskused

Peale praktika lõppemist töötas Andra laohoidjana valmistoodete laos, kus tema ülesandeks oli etikettide kontroll ja ülekannete tegemine logistikaosakonnale, hiljem lisandus veel materjalide lao etikettide jääkide kontroll ja osade lisaainete tellimine. Seejärel oli Andra meistri ametikohal (tänapäeval nimetatakse seda tööjuhiks) lihatoodete valmistamise ja pakendamise osakonnas, kus peamiseks ülesandeks oli osakonna töö organiseerimine ja töötajatega tegelemine. Tema alluvuses töötas ligi 20 inimest. Aastal 2009 sai Andrast ametlikult tehnoloog ja kui Talleggi tootmine 2013.aastal Tabasallu kolis, jätkas ta oma tehnoloogi karjääri seal. „Minu igapäevaseks vastutusalaks olid lihatoodete ja lihavalmististe pakendamise osakonnad. Aeg-ajalt pidin asendama ka tootmisjuhti, näiteks puhkuse ajal. Aastatel 2019-2021 olin lisaks tehnoloogitööle ka Tabasalu labori toiduohutusspetsialist – koordineerisin labori tööd ja võtsin vastavalt proovivõtuplaanile hügieeni- ja tooteproove,“ kirjeldab ta vastutusrikkaid ülesandeid.

Kusjuures toiduainetööstuses töötamine ei olnud Andral üldse lapsepõlvesoov, vaid juhus – keskkooli ajal pakuti talle kas vaheaegadel või pühapäeviti lisaraha teenimise võimalust lihatööstuses. „Tööd tehes ja protsesse nähes tekkis mul valdkonna vastu suurem huvi ja mõtlesin, et miks mitte minna peale keskkooli lõpetamist toidutehnoloogia eriala õppima.“ Seega on Andra ise ehtne näide, kuidas noori kaasates koolitame välja tulevasi spetsialiste. „Enne tööle asumist olin vaid põgusalt Talleggist oma emalt kuulnud, kes samuti kunagi siin ettevõttes töötas ja kellel oli ettevõtte kohta vaid kiidusõnu jagada. Kuna olin tooteid nii näinud kui tarbinud, siis teadsin juba toona, et Tallegg on ainus kodumaine linnulihatootja.

Tootmisjuhi kutsel tagasi

Peale Õisu Toiduainetööstuse kooli lõpetamist ei olnud Andral plaanid päris paigas, aga elu tegi omad korrektuurid „Tolleaegne tootmisjuht helistas mulle peale praktika läbimist ja pakkus võimalust laohoidja ametikohal jätkata. Kuna olin eelnevalt olnud Talleggis nii tööl kui praktikal, tundus tööandja juba tuttava ja turvalisena. Loomulikult oli mul soov ja huvi samas valdkonnas jätkata, seega tundus igati mõistlik naasta tuttavasse ettevõttesse, kuid uuele ja huvitavale ametikohale. Sisseelamine töösse oli kerge, sest kolleegid olid väga abivalmid, kuid küllaltki kiiresti tuli ametioskused selgeks õppida ja koheselt ka iseseisvalt tööle hakata. Tagantjärgi mõeldes oli see väga hea, sest omandasin seetõttu vajalikud oskused kiirelt,“ meenutab ta.

Toidutehnoloogina on Andral palju erinevaid ülesandeid, millest osad on igapäevased ja teised vastavalt vajadusele. Näiteks sisaldab tema töö tehnoloogiliste protsesside toimimise jälgimist ja kontrollimist, töötajate juhendamist ja nõustamist, toodete degustatsioone ja kõikvõimalike jooksvate probleemidega tegelemist. Põnevate tööülesannete hulk on üüratu, seda alates tootmistehnoloogia arendamisest tootmiskatsete tegemiseni, sekka ka tootekvaliteedi parendamist ja tööd andmetega. Kuigi see loetelu tundub väga pikk, peab ta oma tööd väga huvitavaks ja mitmekesiseks. „Kõige raskemaks pean vast keeruliste kvaliteediprobleemidega tegelemist, mida ma ise palju mõjutada ei saa. Huvitav on aga erinevate inimestega suhtlemine. Mulle väga meeldib, et kõik minu tööpäevad on erinevad ja saan pidevalt millegi uuega tegeleda, õppides selle käigus ka midagi uut enda jaoks.“

Mitmekesine töö on huvitav

Andra sõnul peab toidutehnoloogina olema tolerantne ja oskama inimestega suhelda. „Kuna tehnoloogi töö hõlmab laia valdkonda, siis lisaks tehnoloogia valdamisele peab tundma ka arvutit (Excel, kontoritarkvara, spetsiaalsed programmid nagu Navimeat, jms), suutma probleemide korral iseseisvalt otsuseid vastu võtta ja samas arvestama ka teistega. Meie töökeskkond Talleggis on kaasaegne ja kõik on olemas, et töö oleks sujuv ja tõrgeteta. Lisaks paberitööle, mida teen kontoris ja arvutis, pean käima tööl ka tootmistsehhides ja abiruumides. Mulle selline lahendus meeldib, sest ainult arvutitöö jääks minu jaoks igavaks ja üksluiseks. Aastate jooksul olen tänu oma tööle muutunud kindlamaks ka otsuste tegemisel ja omandanud juurde palju tehnoloogilisi teadmisi,“ on tal hea meel.

Talleggi meeskonda iseloomustab Andra ühtehoidva ja toredana. „Kolleegid on sõbralikud ja abivalmid ning igapäevatöö juurde käib loomulikult killuke musta huumorit. Minu jaoks ülioluline, et saaksin läbi töö õppida ja areneda. Just igapäevatööd tehes saad tihti ise ka targemaks. Muidugi võiks valdkonnapõhiseid koolitusi Eestis rohkem toimuda, püüan koolitustel võimaluse korral alati osaleda. Olen lisaks ka siseaudiitor ja selles rollis omandan samuti alati uusi teadmisi.“

Aastate jooksul on Talleggi sortimendis olnud väga huvitavaid tooteid. „Õnneks toodetakse parimaid neist ikka pikaajaliselt – isiklikult tarbin väga palju broileri rinnafileed, sest see on kerge, tervislik ja valgurikas. Üldjuhul meeldivad mulle puhtad maitsed, mistõttu maitsestatud tooteid ma väga palju ei tarbi, kuigi hetkel on mu suureks lemmikuks just broileri rinnafilee caesari marinaadis, mis sobib suurepäraselt nii salatisse, riisi kõrvale või täisterapastale lisaks.“

Vabal ajal meeldib Andrale sporti teha – ta käib jõusaalis ja rühmatrennides, jalutab looduses või sõidab rattaga, samuti osaleb Andra erinevatel elamusmatkadel. „Olen reisimise fänn, see on väga hea võimalus nautida erinevate riikide toitu ja tutvuda eri kultuuridega. Käin ka kinos, teatris ja kunstiga seotud üritustel, kus saab ise käe külge panna, näiteks mõne pildi valmis maalida.“ Oma töös ja elus lähtub ta põhimõttest: do all things with love (tee kõike armastusega). Ja kuna tehnoloogi ametikohal on tööaeg ja tegevused küllaltki paindlikud, saab ta alati oma tööülesanded nõnda sätitud, et töö ja eraelu veel üksteist segama pole hakanud. „Kuid vahel peab tegema ka kompromisse, nagu iga asjaga elus!“