Ettevõttest

Talleggi broilerifilee eksport Soome kasvas septembris 24 tonnini

30. September 2009

Talleggi linnuliha eksport Soome kasvas hüppeliselt, septembris müüs ettevõte Soome 24 tonni broilerifileed. Soome eksportimise kvaliteedikontrolliks tuleb ühest autokoormast kanalihast võtta minimaalselt 45 laborianalüüsi.

“Talleggile olulistel välisturgudel on linnuliha tarbimine tõusuteel,” lausus ASi Tallegg juhatuse esimees Teet Soorm. “Balti riikides on broilerilihast just filee tarbimine veel suhteliselt
madal, seetõttu on eksport Talleggile selle toote osas väga oluline. Talleggi karmid hügieenireeglid ning sellest tulenevalt liha kõrge kvaliteet on aidanud lähiturgude ekspordi hästi sisse töötada – väiksemates kogustes filee müük Soome ja Rootsi suunas toimub pidevalt. Septembris aga õnnestus müüa juba tunduvalt rohkem – Tallegg müüs Soome kokku 24 tonni broilerifileed.”

“Eesti võiks tänu geograafilisele asukohale ja pikaajalistele
traditsioonidele olla linnuliha eksportija – see aitaks ka kaubandusbilanssi parandada,” rääkis Teet Soorm. Kahjuks on
praeguseks meie isevarustatus linnulihaga vaid napilt üle 50%. Õnneks on aastatel 2008 – 2009 langus peatatud ja kodumaise linnuliha osakaal kasvanud. Sellele on kaasa aidanud kodumaise linnuliha soodne hind ja kõrge kvaliteet. Ka on kasvanud tarbijate teadlikkus – suurenenud inimeste hulk, kes pakendilt ka peenikest kirja toote päritolu kohta vaevuvad uurima ja sellega teadlike ostude abil Eesti majandust toetavad.”

ASi Tallegg äridirektori Margus Venelaine sõnul on müük Soome turule keerulisem kui mujale Euroopa Liitu. “Soome ja Rootsi omavad kanaliha kvaliteedistandardite osas Euroopa Liidus eristaatust. Seetõttu nõuab naturaalse liha eksport neisse maadesse kõrgeimate kvaliteedinõuete väga täpset täitmist. Kvaliteedikontrolliks tuleb ühest autokoormast fileest võtta minimaalselt 45 laborianalüüsi,” sõnas Margus Venelaine.

“Kõrgemate kvaliteedistandardite tõttu on linnuliha Soome müügi puhul ka hinnatase parem. See kinnitab, et Talleggi investeeringud kvaliteedi tagamisse on olnud olulised ning vältimatud. Näiteks omandas 2008. aastal Tallegg ISO 22000 toiduohutuse ja ISO14001 keskkonnajuhtimise sertifikaadi,” lisas Margus Venelaine. “Vaatamata ekspordi kasvavale tähtsusele jääb Talleggile ka lähiaastatel kõige olulisemaks müük Eestis, kus plaanime jätkuvalt uute maitsvate ja tervislike toodetega kodumaisele linnulihale turgu võita.”